Winnice 2025

Winnica Anna

Winnica Anna to rodzinna winnica położona w Krośnicach, w malowniczym Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. Swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku, kiedy na wzgórzu zwanym „Piętnastym” posadzono pierwsze winorośle. Nazwa winnicy została nadana na cześć najmłodszej córki właścicieli, Anny.

Obecnie winnica zajmuje 3,5 hektara, na których uprawiane są takie szczepy winorośli jak Cabernet Cortis, Rondo, Regent, Solaris, Johanniter, a od 2020 roku także Pinot Noir i Chardonnay.

Oferujemy również możliwość degustacji swoich win w specjalnie przygotowanej sali, mogącej pomieścić do 50 osób, co pozwala na pełne doświadczenie klimatu winiarni. Dla gości pragnących spędzić więcej czasu w tym urokliwym miejscu, dostępne są pokoje noclegowe, stanowiące doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Doliny Baryczy.

Winnica znajduje się na mapie miejsc przyjaznych rowerzystom Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, co czyni ją atrakcyjnym punktem dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Winnica Celtica

Winnica Celtica powstała w 2014 roku z wielkiej miłości do Ziemi Ślężańskiej, która stała się kilkanaście lat wcześniej domem dla jej właścicieli. Winnica położona jest na wschodnich stokach góry Ślęży, magicznego miejsca najpierw dla Celtów, którzy osiedlili się tu w V w. p.n.e., 500 lat później dla Słowian, a następnie dla chrześcijan. Miejsce ciekawe, niesamowite i energetyczne. Winnica liczy obecnie 8000 krzewów winorośli 15 różnych odmian, zarówno hybrydowych jak Solaris czy Regent, ale głównie odmian vitis vinifera, wśród których są także mało popularne w Polsce takie jak Sauvignon Blanc czy Merlot.

Z tak dużej ilości szczepów powstaje co roku bogata kolekcja win jednoszczepowych oraz kupaży każdego rodzaju – białe, różowe, pomarańczowe, czerwone, wytrawne, słodkie, musujące, botrytowe czy naturalne. Ofertę złożoną z 25.000 butelek uzupełniają co roku także wina jakościowe z owoców takich jak czarna porzeczka, malina, czereśnia czy śliwka. Winiarnia z salą degustacyjną i pokojami gościnnymi znajduje się w Sobótce w zabytkowym budynku gazowni miejskiej z 1902 roku. Jest to obiekt unikatowy na skalę Polski. Winnicę prowadzimy rodzinnie z naszymi dziećmi starając się nie popadać w komercję. Wyróżnia nas: używanie nowych beczek dębowych do win czerwonych, dbałość o warsztat, nowatorskie podejście do wielu kwestii i bardzo dobry kontakt z klientem.

Winnica Spod Ślęży

Za wszystkimi stoją dwie osoby i ich pasja – Jadzia i Piotr. W 2013 kupiliśmy pierwszy hektar ziemi i tak się to wszystko zaczęło. Lokalizacja samej winnicy oraz nachylenie stoku pozwoliły nam na wybór bardziej wymagających i szlachetnych odmian. Pierwsze owocujące nasadzenia pochodzą z 2015 roku i są to Gewurztraminer (po który specjalnie udaliśmy się do Alzacji chcąc wydobyć wyjątkowy aromat tej odmiany), Riesling, Merlot i Solaris. Kolejnym etapem rozwoju był zakup nowej działki, którą obsadziliśmy w 2020 roku odmianami Souvignier Gris, Cabernet Cortis, Solaris i Johanniter oraz zwiększanie areału o odmiany czerwone: Pinot Noir, Dornfelder i Merlot.

Wszystkie nasze wina tworzymy samodzielnie, dbając o każdy szczegół produkcji. Słuchamy uwag wszystkich naszych klientów tak, aby nasze wina spełniały oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów.

Winnica położona jest w niezwykłym i malowniczym miejscu - na stokach góry Ślęży, w otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W najbliższej okolicy swój początek ma wiele szlaków oraz ścieżek edukacyjnych i archeologicznych, tereny te są zarówno cenne przyrodniczo jak i historycznie.

Winnica Zakrzewo

Winnica ,,Zakrzewo’’ została założona jako rodzinne przedsięwzięcie w 2016 roku, położona jest w Kotlinie Żmigrodzkiej na wysokości 101 m n.p.m. i 45 kilometrów od Wrocławia w gminie Prusice. Właścicielem winnicy jest Konrad Tarbaj, z wykształcenia inżynier ogrodnictwa, winiarz z zamiłowania.

Wyjątkowy klimat w jakim znajduje się winnica sprzyja uprawie winorośli nadając jej owocom niespotykanego smaku i aromatu co przekłada się w późniejszych etapach na wyjątkową jakość win produkowanych w gospodarstwie.

W bliskim sąsiedztwie winnicy znajdują się Wzgórza Strupińskie, Wzgórza Warzęgowskie, Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy. Malowniczy region sprzyja turystyce pieszej i rowerowej przyciągając miłośników flory i fałny.

Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 1.20 hektara, rosną tam 3942 krzewy w następujących odmianach: Solaris, Bianca, Jutrzenka, Hibernal z których wytwarzane są białe wina oraz Regent, Marechal Foch, Marquette z których wytwarzane są czerwone i różowe wina. Z niektórych odmian wyżej wymienionych winorośli powstają również wina musujące.

Winnica Zimna Woda

Winnica została założona w 2017 roku, przez Piotra Mikułę w tym samy roku ukończył on studium praktycznego winiarstwa na Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. W codziennej pracy na winnicy i w winiarni pomaga mu partnerka Monika, którą zaraził pasją do wina. Ich wspólna przygoda z winem zaczęła się od marzeń, które z czasem przekształciły się w rzeczywistość w malowniczej miejscowości Zimna Woda, od której pochodzi również nazwa winnicy. Na obszarze 1,5 ha rośnie około 5500 krzewów winorośli, winnica produkuje wina spokojne i musujące, eksperymentując z różnymi odmianami jak Cabernet Cortis, Regent, Seyval Blanc, Rondo, Jutrzenka, Solaris, Muscaris, Hibernal, Johanniter, Souvignier Gris. Monika, zajmująca się stroną wizualną produktów, wraz z artystą malarzem Arkadiuszem Ujmą, stworzyła serię etykiet win, które są hołdem dla kobiecego piękna i wspierają promocję młodych artystów. Ta współpraca podkreśla unikalny charakter win z winnicy Zimna Woda, łącząc sztukę z pasją do winiarstwa. Założyciele winnicy, dzieląc się swoją historią, podkreślają, że pomimo trudów pracy winiarza, każdego dnia cieszą się z osiągnięć, wytrwałości i możliwości dzielenia się swoją pasją z innymi. Winnica Zimna Woda to nie tylko miejsce produkcji wina, ale przestrzeń, która zachęca do eksploracji świata win i bliskiego kontaktu z naturą, oferując produkty tworzone z miłości do winiarstwa i środowiska naturalnego.

Winnica Rius

Winnica RIUS założona przez Romana Fabjanowskiego położona jest blisko Polkowic koło wsi Ulanow.Zarejestrowana w 2021 roku a pierwsze nasadzenia zaczęto piec lat wcześniej. To urokliwe miejsce graniczące z lasami i areałem 5 h ,odmianami Pinotow,Hibernala,Chardonnay,Petit Manseng oraz Cabernet Sauvignon. Piaszczysta ,lekka gleba nadaje tym winom lekkość i wyczuwalna mineralnosc.Wina wytwarzane są metodami tradycyjnymi a ich charakter jest wynikiem pasji i zamiłowania do natury.

Winnica Jakubów

Wzgórza Dalkowskie
Winnica Jakubów, założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza, ojca obecnego właściciela Michała, to jedna z pionierskich winnic w Polsce. Zlokalizowana w malowniczej wsi Jakubów na grzbiecie Wzgórz Dalkowskich, zajmuje 4,5 hektara nasłonecznionych południowych stoków obsadzonych winoroślą. Mikroklimat wzgórz nad doliną Odry oraz lokalne gleby tworzą unikalne terroir. Winnica z poszanowaniem środowiska, stosuje organiczny nawóz i unika chemicznych zabiegów. Dzięki dwudziestoletniemu doświadczeniu i biotechnologicznemu wykształceniu prowadzi prace pielęgnacyjne ręcznie, z minimalną interwencją. Pozwala dzikim drożdżom pracować, klaruje za pomocą naturalnej sedymentacji, często rezygnując z filtracji. Dzięki temu uzyskiwane są wina czyste i szczere, odzwierciedlające charakter odmiany i terroir.

Winnica Moderna

Pogórze Kaczawskie
Winnica założona w 2015 roku na Wzgórzach Trzebnickich, na dwóch parcelach o łącznej powierzchni 2,4 ha, charakteryzuje się doskonałym położeniem. Pierwsza z nich, oddalona o 300 m na wschód za miejscowością Krakowiany, cechuje się licznymi pofałdowaniami, z większą częścią tarasowaną. Druga parcela usytuowana jest w samej miejscowości, na świetnie nasłonecznionej działce. Oba stanowiska posiadają bardzo dobre podłoże lessowe, które sprzyja bezstresowemu wzrostowi winorośli oraz zapewnia odpowiednią ilość wody i składników mineralnych. Długi okres wegetacji oraz korzystny mikroklimat Wzgórz Trzebnickich sprzyjają pełnemu dojrzewaniu owoców i osiąganiu optymalnych parametrów. Wyzwaniem Jest jedynie utrzymanie tych warunków podczas prac w winiarni.

Winnica Kindler

Wzgórza Trzebnickie
Winnica L’Opera założona została w 2014 roku kiedy posadzone zostały pierwsze sadzonki na ziemiach Wzgórz Trzebnickich Dolnego Śląska Wolne dojrzewanie, precyzja oraz pasja to fundamenty działania Winnicy l’Opera, które sprawiają, iż są to produkty idealne dla klientów, którzy cenią jakość, innowacyjność, oraz piękno minimalistycznego designu. Około roku zajęły badania i analiza klimatu różnych obszarów Polski. Po szczegółowej weryfikacji okazało się, że najkorzystniejszym obszarem do uprawy winorośli zarówno pod względem położenia jak i czynników klimatycznych są okolice Wzgórz Trzebnickich.

L'OPERA Winnica

Wzgórza Trzebnickie
Winnica Kindler to rodzinna pasja, przeradzająca się w fascynującą historię. Założona w 2012 roku, stale się rozwija i ewoluuje. Usytuowana w malowniczych Uniejowicach, oferuje wyjątkowe doznania degustacyjne na ponad dwóch hektarach winorośli. W otoczeniu Zamku Grodziec krzewy odmian takich jak Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc, Johanniter, Solaris i Riesling rozwijają się harmonijnie. Jesienią, w klimatycznej winiarni, grona przekształcają się w wyjątkowe wina, kierując się tradycyjnymi metodami i najwyższymi standardami winiarskimi.

© 2025 EUROPA FORUM. All rights reserved.
Regulamin wydarzenia